Quick links:
 Latest Team Rankings
 Free Rivals Alerts
 Member Services
ShopMobileRadio RSSRivals.com Yahoo! Sports

June 18, 2013

WBCA picks all-district teams for spring baseball

A host of repeat performers highlight this year's spring Wisconsin Baseball Coaches Association all-district teams.

Here are the respective players of the year, the first- and second-team choices and the honorable mention selections for each of the six districts.

District I
Player of the year

Senior pitcher Jacob Sparger of Eau Claire Memorial

First team
P - James Georgakas, Ellsworth, Sr.
C - Miles Lewis, Hudson, Jr.
IF - Sam Hurt, Eau Claire North, Sr.
IF - Austin Evenson, Hudson Sr.
IF - Travis Miller, Cumberland, So.
IF - Drew Davis, Eau Claire Memorial, Sr.
IF - Alex Call, River Falls, Sr.
OF - Mike Hommes, Hudson, Sr.
OF - Jason Balts, Barron, Jr.
U - Hunter Dicus, Elk Mound, Sr.

Second team
P - Nate Spehle, Elk Mound, Sr.
P - Jonah Lundequam, Cumberland, Jr.
C - Drew Durhman, New Richmond, Sr.
IF - Dominic Berlin, Eau Claire North, Sr.
IF - Neil Rasmussen, Barron, Sr.
IF - Lucas Willis, Grantsburg, Sr.
IF - Terrin Vavra, Menomonie, So.
OF - Ryan Connor, Eau Claire North, Sr.
OF - Dennis Schutz, Ellsworth, Jr.
OF - Garrett Phillips, Elk Mound, Sr.
U - Zach Slowiak, Chippewa Falls, Jr.

Honorable mention
C - Austin Tulip, Prescott, Sr.
IF - Paul Danczyk, Hayward, Sr.
IF - Mike Brookshaw, Prescott, So.
IF - A.J. Naatz, Menomonie, Jr.
OF - Kyle Larson, Turtle Lake/Clayton, Sr.
OF - Zak Baxter, Unity, Sr. 12
U - Mitch Johnson, Bruce, Sr.
U - Jacob Tomlinson, Washburn, Sr.
P - Dalton Roach, Eau Claire Memorial, 11
P - Josh Evenson, Hudson, Sr.

District II
Player of the year

Marshfield senior infielder Bo Howard

First team
P - Josh Nielson, D.C. Everest, Sr.
P - Cal Giese, Stevens Point, Jr.
C - Daulton Varsho, Marshfield, Jr.
IF - Colin Seubert, Marathon, Sr.
IF - Sterling King, Stevens Point, Sr.
IF - Kevin Bolder, Tomahawk, Jr.
OF - Kevin Slezak, Stevens Point, Sr.
OF - Logan Taylor, Wausau East, Sr.
OF - Craig Boyd, Athens, Sr.
U - Riley Liebscher, Three Lakes, Sr.

Second team
P - Mason Mergener, Coleman, Sr.
P - Henrick Walder, Rosholt, Sr.
C - Mitch Mallek, Stevens Point, Jr.
IF - Beau DeLaet, Wausaukee, Jr.
IF - Trevor Seewald, Coleman, Jr.
IF - Eric Zelhofer, Stevens Point, Sr.
IF - Ty Grunenwald, Merrill, Jr.
IF - Justin Duffy, Wausau West, Sr.
OF - Zach Finnegan, D.C. Everest, Sr.
OF - Jordan Huehnerfuss, Wausau West, Sr.
OF - Derek Marquardt, Coleman, Sr.
U - Jared Jarvensivu, Tomahawk, Jr.

Honorable mention
IF - John Drurka, D.C. Everest, Sr.
IF - Cody Wolf, Crivitz, Sr.
IF - Dexter Karban, Coleman, Jr.
IF - Zach Butera, Rib Lake, Sr.
IF - Adam Kluck, Stevens Point Pacelli, Sr.
IF - Kyle Rogers, Stevens Point Pacelli, Sr.
IF - Harrison Davis, Medford, Sr.
IF - Darren Leonhard, Medford, Sr.
IF - Mitchell Reinthaler, Rhinelander, Sr.
IF - Scott Kieper, Wausau East, Sr.
IF - Shane Coker, Athens, So.
OF - Wyatt Brown, D.C. Everest, Jr.
OF - Jackson Margis, Coleman, Jr.
OF - Brad Acker, Medford, So.
OF - Casey Esselman, Wisconsin Rapids, So.
OF - Ryan Makuski, Amherst, Sr.
OF - Sawyer Laddick, Pittsville, Sr.
OF - Nathan Dupree, Pittsville, So.
U - Ben Ayres, Port Edwards, Sr.
U - Drew Spaeth, Stratford, Jr.
U - Jordan Roessler, Tomahawk, So.

District III
Player of the year

Cashton senior pitcher Caleb Fernholz

First team
P - Colyn Buss, Wisconsin Dells, Sr.
IF - Nick Stanke, Eau Claire Regis, Sr.
IF - Ben Fage, La Crosse Central, Jr.
IF - Greg Rooney, Holmen, Jr.
IF - Noah Polcyn, Green Lake, Sr.
OF - Jeren Kendall, Holmen, Jr.
OF - Kaleb Jacobson, De Soto, Sr.
OF - Zach Gilles, (McDonell Central, Fr.
C - Kody Larson, De Soto, Sr.
U - Tyler Ihrcke, Westby, Sr.

Second team
P - Mitch Stalsberg, Viroqua, Jr.
P - Ryan Wesely, Holmen, Jr.
IF - Rudy Rott, Aquinas, So.
IF - Sam Sorenson, McDonell Central, Jr.
IF - Tanner Johnson, De Soto, Sr.
IF - Brandon Ehrke, Deerfield, Sr.
OF - Forest Mazzei, Altoona, Jr.
OF - Nick Percival, Wisconsin Dells, So.
OF - Dustin Gordon, Onalaska, Sr.
C - Nick Neely, Westby, Sr.

Honorable mention
Pitchers: Cole Erickson, Deerfield, Sr.; Sawyer Bawek, Arcadia, Sr.
Infielders: Ben Thornton, La Crosse Central, Jr.; Logan Adams, Onalaska, Sr.; Jimmy Neu, Hustisford/Dodgeland, Sr.; Clayton Uselman, Johnson Creek, Jr.
Outfielders: Chris Hetzel, Oshkosh Lourdes, Sr.; Jerred Ambrose, La Crosse Central, So; Mike Boland, De Soto, Jr.
Catcher: Mitch Hanson, Montello, Sr.; Dylan Scharping, Cashton, Sr.; Clay Gale, La Crosse Central, Jr; and Zach Gross, Deerfield.

District IV
Players of the year

Kimberly junior pitcher/infielder Scott Schreiber and Appleton North senior infielder Clark Eagan.

First team
Pitcher: Ryan Frieder, Sr., Bay Port
Catcher: Drew Neuville, Sr., Bay Port
Infielder: Ben Diedrick, Sr., Kimberly
Infielder: Turner Doornink, Jr., Clintonville
Infielder: Matt Gruse, Jr., Neenah
Outfielder: Cody Giessman, Sr., Sevastapol
Outfielder: Connor Hafeman, Jr., Hortonville
Outfielder: Jordan Schmidt, Sr., St. Mary Central
DH/Utility: Ryley Rosenfeldt, Sr., Hortonville

Second team
Pitcher: Alex McIntosh, Jr., Hortonville
Pitcher: Alex Hintze, So., Oshkosh North
Catcher: Kolin Kubitz, Sr, Clintonville
Catcher: Nathan Jack, Sr., St. Mary Central
Catcher: John Boushley, Jr., Hortonville
Infielder: Griffin Jack, So., St. Mary Central
Infielder: Grant Frazer, Fr., Oconto
Infielder: Nate Ziese, Sr., Seymour
Infielder: Bret Neuville, Sr., Bay Port
Outfielder: Andrew Schiessl, Sr., Menasha
Outfielder: Caleb Emmer, Jr., Wrightstown
Outfielder: Paul Koltz, Sr., De Pere
DH/Utility: Jake Monroe, Jr., Ashwaubenon
DH/Utility:Alex Nockerts, Sr., Wrightstown

Honorable Mention
Pitchers:
Bailey Krueger, Sr., Brillion
Richard Vanden Branden, Sr., St. Mary Central
Matt Hecht, Sr., Gibraltar
Austin DeCleene, Sr., De Pere
Nathan Disch, Sr., Appleton West
Aaron Langdon, Sr., Menasha
Drew Eastman, Sr., Appleton North
Connor Wollersheim, So., Neenah
Dan Borek, Jr., Hortonville
Outfielders:
Brad Pierre, Jr., West De Pere
David Menk, Sr., Manitowoc Lutheran
Joey Baier, So., Bay Port
Devon Seiler, Jr., Manitowoc Lincoln
Robert Phillips, Jr., Oshkosh North
Thomas Johnson, Sr., Kimberly
Connor Rolain, Jr., Appleton North
Ryne Van Stippen, Sr., Appleton East
Colin Englebert, Sr., Kimberly
Infielders:
Jack Paulson, Jr., West DePere
Caleb Williams, Jr., Luxemburg-Casco
Trent Mehlberg, Sr., Oconto
Riley Schartner, Sr., Sturgeon Bay
Hunter Pahl, Jr., Ashwaubenon
Nick Spurney, Sr., Manitowoc
Emmit Kulick, So., De Pere
Austin Grade, Sr., Menasha
Taran Tierney, Sr., Appleton East
Catchers:
Nick Kita, Jr., Gibraltar
Bret Rotier, Sr., Seymour
Dan Jansen, Sr., Appleton West
DH/utility:
Bennett Young, Jr., Appleton East
Alex Wurm, Sr., Appleton East

District V
Player of the year

Sun Prairie senior catcher Zach Fairchild

First team
P - Sam Lund, Jr., Sun Prairie
P - Heath Renz, Jr., Jefferson
IF - Willie Freimuth, Sr., Waunakee
IF - Evan Deegan, Sr., Edgerton
IF - Carter Hoffman, Sr., River Valley
IF - Carter Brekke, Sr., Sun Prairie
OF - Alex Brown, Sr., Madison West
OF - Tim Fritz, Sr., Potosi
OF - Andy Brahier, Jr., Jefferson
DH/U - Armann Cabrera, Jr., Beloit Memorial

Second team
P - Lucas Gregory, Jr., Edgerton
P - Brett Yoder, Sr., Sun Prairie
C - Carson Carmody, Jr., Barneveld
IF - Riley Anderson, Jr., Madison La Follette
IF - Kasey Miller, Jr., Middleton
IF - Pierce Russell, Shullsburg/Benton
IF - Jarett Druding, Jr., Beloit Memorial
OF - Adam Catacutan, Sr., Milton
OF - Seth Douglas, Sr., Reedsburg
OF - Patrick Whalen, Jr., Beloit Memorial
OF - Curt Barsness, Jr., Wisconsin Heights
DH/U - Ian Streeter, Sr., Fennimore

Honorable mention
P - Curtis Cook, Sr., Waterloo
P - Nathan Hendrickson, Jr., Shullsburg/Benton
P - Tyler Hellenbrand, Jr., Barneveld
P - Alex Spurley, Sr., River Valley
P - Brian Lochner, Sr., Middleton
C - Will Doughtery, Jr., Wisconsin Heights
IF - Andrew Ryan, So., Lancaster
IF - Andrew Page, Sr., Wisconsin Heights
IF - Nick Schrader, Jefferson
OF - Austin Larson, Jr., Dodgeville
OF - Casey Grosshauser, Sr., Waunakee
OF - Culllen Osmond, Jr., Janesville Parker
OF - Tyler Hunt, Sr., Fennimore

District VI
Player of the year

Kenosha Bradford pitcher/infielder Kevin Tibor

First team
P - Derrek Heffel, Racine St. Catherine's, Jr.
C - Jake Kolaskinski, Brookfield Academy, Sr.
IF - Cal Jacklin, Kettle Moraine Lutheran, Sr.
IF - Shey Smith, Racine St. Catherine's, Sr.
IF - Carson Weber, Watertown, Sr.
IF - Max Widmar, Racine Park, Jr.
OF - Tony DeBartolo, Kenosha Bradford, Sr.
OF - Kyle Jones, Kenosha Tremper, Sr.
OF - Eric Weisbrod, Racine St. Catherine's, Sr.
U - Colton Lee, Kenosha Bradford, Sr.

Second team
P - Josh Hottinger, Oconomowoc, Jr.
P - Maustin Otterstatter, Winnebago Lutheran, Sr.
C - A.J. Kaprelian, Racine St. Catherine's, Sr.
IF - Bryce Schmitt, Beaver Dam, Sr.
IF - Scott Litwin, Wilmot, Sr.
IF - Billy Lawton, University School, Sr.
IF - Pete Schuler, Kenosha St. Joseph, So.
IF - Jimmy Carrington, Racine St. Catherine's, Jr.
OF - B.J. Sabol, Lake Country Lutheran, Jr.
OF - Justin Barney, Westosha Central, Jr.
OF - Kyle Schultz, Kenosha Bradford, So.
U - Jesse Turner, Lake Country Lutheran, Jr.

Honorable mention
Trevor Aasen, Parkview
Colton Andresen, Lake Geneva Badger
Mike Aiello, Racine Horlick
Julian Alverio, Racine Case
Bart Bohat, Union Grove
Zach Brenner, Racine Case
DJ Brodesser, Kettle Moraine Lutheran
Ty Currin, Kettle Moraine Lutheran
Jordan Daane, Waupun
Tyler DeBoer, Waupun
Tommy Dugandzic, Waterford
Adam Filz, Union Grove
Jimmy Gerdes, Kenosha Tremper
Jared Hoerter, Kenosha Indian Trail
Nate Krause, Kettle Moraine Lutheran
Peter Krien, Lake Geneva Badger
Aaron Kumbier, Watertown
Kyle Kutzler, Kenosha Tremper
Justin Lavey, Kenosha Tremper
Jameson Lavery, Parkview
Isiah Marquardt, Shoreland Lutheran
Zach Mehring, Catholic Central
Evan Metzger, Beloit Turner
Ben Miller, Union Grove
Kool Ramirez, Racine Horlick
Jacob Salvatore, Racine Park
Manny Santana, Kenosha Indian Trail
Chaz Schmidt, Wilmot
Kevin Seibel, Winnebago Lutheran
Luke Sinclair, Kenosha Bradford
Zach Wade, Kenosha Tremper
Logan Wonn, Oconomowoc
Peyton Williams, Oconomowoc







Wisconsin NEWS

[More]

Latest Headlines:


 

Rivals.com is your source for: College Football | Football Recruiting | College Basketball | Basketball Recruiting | College Baseball | High School | College Merchandise
Site-specific editorial/photos WisconsinHigh.com. All rights reserved. This website is an officially and independently operated source of news and information not affiliated with any school or team.
About | Advertise with Us | Contact | Privacy Policy | About our Ads | Terms of Service | Copyright/IP policy | Yahoo! Sports - NBC Sports Network

Statistical information 2014 STATS LLC All Rights Reserved.